Światowe Dni Młodzieży – kalendarium I Kalendarium Światowych Dni Młodzieży

Zacznijmy na wstępie niniejszego tekstu od przybliżenia kluczowych dat związanych z organizacją pierwszych, historycznych wydarzeń łączących się z zainicjowanym przez naszego Ojca Świętego – Jana Pawła II – wielkim festiwalem religijnym, jakim są Światowe Dni Młodzieży. Poniżej pierwsze części kalendarium.

W zakresie I Światowych Dni Młodzieży, należy wspomnieć przede wszystkim o tym, iż to wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w dniu  23 marca 1986. Hasłem przewodnim tej edycji inauguracyjnej okazały się słowa z Pisma Świętego, to jest „Bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia nadziei, która w was jest.” Jak zapowiedział wtedy na początek przedsięwzięcia Jan Paweł II – weźcie krzyż i przenieście go przez wszystkie kontynenty, dlatego też po dziś dzień nieprzypadkowa okazuje się symbolika z krzyżem w roli głównej.

II edycja Światowych Dni Młodzieży miała natomiast miejsce w dniach 11 – 12 kwietnia w roku 1987. Było to spotkanie wiernych młodych katolików organizowane w Buenos Aires. W tym miejscu przebywał wtedy nasz Ojciec Święty. Było w evencie ponad 1,8 mln ludzi z różnorodnych zakątków świata, szacuje się iż z ponad dwudziestu rozmaitych krajów. III Światowe Dni Młodzieży z kolei  odbyły się w dniach 19 – 20 sierpnia 1989 roku, a miało to miejsce w mieście Św. Jakuba Apostoła. To on jest patronem Hiszpanii. W wydarzeniu zjawiło się pół miliona pątników przybywających w ramach swoistej, nowoczesnej pielgrzymki z całego globu. Wtedy jako hasło przewodnie spotkania ustanowiono słowa „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. Kolejne wydarzenie odbyło się w dniu 8 kwietnia 1990 roku, a hasło główne to Ja jestem krzewem winnym, a wy latoroślami. Miało ono miejsce w Rzymie, w dniu 8 kwietnia 1990 roku.